Založ si blog

Zhodnotí stavebné sporenie vaše úspory?

Stavebné sporenie ponúkajú na Slovensku tri inštitúcie, z pohľadu zhodnotenia úspor je najvyšší ponúkaný výnos 2,00% p.a. Okrem toho je pre rok 2015 schválená štátna prémia 5,5% p.a. z ročného vkladu, maximálne však 66,39 EUR. Zhodnotenie 2,00% p.a.+ 5,5% p.a. štátna prémia,  ktorá navyše nepodlieha zdaneniu znie na prvé počutie celkom slušne. V čom je ale problém?

V nasledujúcom texte budeme vychádzať z predpokladu, že výška štátnej prémie sa nezmení najbližších 6 rokov a toto  obdobie bude aj celkovou dobou sporenia. Po šiestich rokoch je totiž možné stavebné sporenie zrušiť bez poplatku a prostriedky použiť na akýkoľvek účel. Každoročne budú vkladané finančné prostriedky vo výške 1 207,09 EUR k 1.1. daného roka, čím bude zabezpečené maximálne možné zúročenie vkladu a každoročná štátna prémia teda bude činiť 66,39 EUR. Ide teda o najideálnejší scenár z pohľadu výnosov podľa aktuálnych údajov pre rok 2015.

Úroková sadzba je garantovaná na celé obdobie, takže vložené finančné prostriedky sa budú úročiť sadzbou 2,00% p.a. Po odrátaní zrážkovej dane vo výške 19% je teda čistý výnos 1,62% p.a. za predpokladu, že sporiteľ vkladá celú plánovanú sumu na začiatku obdobia, teda k 1.1. daného roka. V prípade, ak je vklad vložený v priebehu roka, úročí sa alikvotne od dátumu vloženia. Napríklad vklad vložený k prvému decembru bude v čistom zhodnotený len 0,14% p.a. Ideálne je teda vložiť celú sumu na začiatku roka, aby bola úročená maximálne možné obdobie. Pravidelné mesačné vklady taktiež oberajú klienta o maximálny možný dosiahnuteľný výnos.

Štátna prémia (ŠP). Prvou stratou je už jej zníženie o tri percentuálne body oproti roku 2014.Navyše sa odvíja od bezrizikovej sadzby na trhu, no a vzhľadom na aktuálny vývoj v oblasti menovej politiky je teda pravdepodobné, že sa v najbližšom období ani zvyšovať nebude, skôr naopak môže poklesnúť. Zo zákona je dané, že výška ŠP sa môže pohybovať v intervale od 5,00% do 15,00%, čiže momentálne je takmer na minime.

Ideálne je vkladať prostriedky tak, aby sporiteľ dostal maximálnu možnú výšku ŠP. Pre rok 2015 sa teda jedná o sumu 1 207,09 EUR, za ktorú prináleží ŠP 66,39 EUR. Nevýhodou ŠP je fakt, že sa vzťahuje len na ročný vklad a nie na celkovú nasporenú sumu. Každým rokom sa tak stavebné sporenie z pohľadu celkového ročného výnosu stáva nevýhodnejším, pretože kumulovaná suma je úročená len štandardnými dvomi percentami. Po šiestich rokoch pri každoročnom vklade 1 207,09 EUR by bola celková vložená suma 7 242,54 EUR. Ak by výška ŠP ostala nezmenná (66,39 EUR) jednalo by sa o ročný výnos zo ŠP len 0,91% p.a. z celkovej sumy. Oproti 5,5 percentám z vkladu v prvom roku tak ide o pokles vyše 83%. Celkový výnos sa tak s pribúdajúcimi rokmi bude čoraz viac približovať základnej sadzbe 2,00 % p.a. (ak teda počas obdobia nedôjde k zvýšeniu ŠP).

Poplatok za uzatvorenie zmluvy pri danom variante by bol 40 EUR, pričom je možné získať zľavu 50% pri uzatvorení cez internet. Počítajme teda, že vstupný poplatok bude 20 EUR. Okrem toho sa platí poplatok za vedenie účtu stavebného sporenia vo výške 12 EUR ročne. Celkovo tak sporiteľ na poplatkoch zaplatí 92 EUR. Poplatok za vedenie je navyše strhávaný na začiatku roka, teda celková úročená suma od začiatku obdobia je znížená o túto sumu. Inými slovami, klient dostane každoročne o 19 centov menej na úrokoch.

Ďalšou veľkou nevýhodou sú poplatky za predčasné zrušenie. Tým sa nebudeme podrobnejšie venovať, sú rôzne v závislosti od poskytovateľa stavebného sporenia a závisia aj od obdobia, kedy by ku zrušeniu došlo. Najvýhodnejšie je samozrejme sporenie nerušiť a vydržať celých šesť rokov. Dôležité je si uvedomiť, že prostriedky v sporení budú teda viazané po celú dobu trvania a sporiteľ s nimi nebude môcť flexibilne nakladať. V opačnom prípade by prišiel nie len o výnosy, ale navyše by zaplatil aj sankcie za zrušenie (napr. pri zrušení do 3 rokov cca 90 EUR).

Aký by bol teda čistý výnos? Po odrátaní všetkých poplatkov a pri nezmenenej výške ŠP by podľa prepočtov čistý výnos na konci obdobia činil 738,53 EUR. Pri celkovej vloženej sume  7 242,54 EUR by sa teda jednalo o čistý kumulatívny výnos 10,20%, čo v priemere predstavuje výnos 1,70% p.a. Pre porovnanie termínovaný vklad s úrokovou sadzbou 2,00% p.a. predstavuje čisté zhodnotenie úspor 1,62% p.a.

Vzhľadom na obmedzené nakladanie s vloženými prostriedkami na sporení a s čistým výnosom 1,70% p.a. za obdobie šesť rokov je stavebné sporenie pomerne nevýhodnou voľbou, ak ho berieme len ako možnosť zhodnotenia finančných úspor. Nejde však primárne o sporiaci produkt, preto je potrebné zvážiť všetky výhody a nevýhody stavebného sporenia. Čisto ako sporenie však zrejme neprinesie želané zhodnotenie úspor.

Finanční sprostredkovatelia, kto poradí vám?

21.02.2015

Ľudia uzatvárajú poistenie, aby sa chránili pred rizikami. Nie každý má dostatočnú finančnú rezervu vyčlenenú na nečakané udalosti. Prípadne, ak je od príjmu danej osoby závislá rodina viac »

Niels Högel

Bývalý nemecký ošetrovateľ Niels Högel zabil podľa prokuratúry až 100 ľudí

26.04.2018 13:17

Högel vraždil na severonemeckých klinikách v Oldenburgu a Delmenhorste, kde pracoval v rokoch 1999 až 2005.

kardinál Raymond Leo Burke

Aktivisti v Bratislave chystajú protest proti kardinálovi, ktorý gejov prirovnal k vrahom

26.04.2018 13:00

Aktivisti pripravujú na piatok protest: prekáža im, že v rámci kresťanského festivalu Bratislavské Hanusove dni vystúpi kontroverzný kardinál Raymond Burke.

ajatolláh Alí Chameneí Irán

Spojme sa proti USA, vyzýva Alí Chameneí moslimské krajiny

26.04.2018 12:58

Najvyšší iránsky duchovný vodca vyzval moslimské krajiny, aby sa zjednotili voči USA s tým, že Teherán sa nikdy nepodvolí "šikanovaniu" svojho nepriateľa.

SMER-SD: Zostavovanie novej vlády

Politológ Marušiak: Smer musí zmeniť skoro všetko

26.04.2018 12:55

Po šiestich rokoch Robert Fico predstúpi pred delegátov snemu Smeru v pozícii, ktorú za ten čas nepoznal. Už nie ako premiér, ale iba ako šéf strany a radový poslanec.

Éminence grise

"Čím hlbšie padneš, tým viac musíš vyrásť."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 4053x
Priemerná čítanosť článkov: 2027x

Autor blogu

Kategórie

Archív